Rusko ve finále MS zdolalo Finsko 5: 2 a získalo zlato

Rozhodčí: Brüggemann (Nem.), Kavale (USA) – Carlson (Kan.), Schrader (Nem.), Vyloučení: 6: 9 na 2 min, navíc: Salomäki 10 min za naražení na mantinel, Využití: 4 : 1, oslabení: 0: 0, 15 112 diváků

MINSK. Ruští hokejoví reprezentanti si vybojovali zlaté medaile na mistrovství světa v běloruském Minsku. V nedělním finálovém zápase zdolali Finsko 5: 2 a po dvou letech se opět těšili z nejcennějšího kovu.

Po nervózním úvodu zápasu se ujali vedení Rusové, když v 11. minutě využil přesilovku Širokov. Finové si vypracovali šance až v závěru první třetiny.

Palolova prudká v 19. minutě trefila tyč, ale tři vteřiny před sirénou vyrovnal Pakarinen. V 27. minutě Palo otočil skóre na 2: 1, ale už o necelou minutu vyrovnal Ovečkin a v 36.poslal ruskou reprezentaci zpět do vedení Malkin.

Rusové využili třetí přesilovku v 45. minutě zásluhou hrdinu zápasu Zaripova. V 56. minutě uzavřel brankový účet šampionátu nejproduktivnější hráč turnaje Viktor Tichonov.

Rusové získali už svůj 27. titul v historii, z toho 22 pod vlajkou SSSR. Dosud poslední triumf zaznamenali na MS 2012 v Helsinkách, když ve finále zdolali Slovenská hokejistů 6: 2.

Finové mají medaili po třech letech, naposledy se těšili ze zlata na MS 2011 v Bratislavě. Celkově je to jejich dvanáctý cenný kov. Řekli po finále

To, že Rusové dominovaly v útoku nebylo překvapení, ale nejlepší byli i v obraně. http://t.co/4Dquv4A9Bn – Tomas Prokop (@Lewysko) May 25, 2014 Konečné pořadí 78. MS v Minsku

1. Rusko, 2.Finsko, 3. Švédsko, 4. Česko, 5. Kanada, 6. USA, 7. Bělorusko, 8. Francie, 9. Slovensko, 10. Švýcarsko, 11. Lotyšsko, 12. Norsko, 13. Dánsko, 14. Německo, 15. Itálie, 16. Kazachstán

Itálie a Kazachstán sestoupili do a-skupiny I. divize MS, o rok je na šampionátu v Praze a Ostravě nahradí Slovinsko a Rakousko

Švédové se udržely na 1. místě žebříčku Mezinárodní hokejové federace.

Díky zisku bronzových medailí si připsali do renkingu 1120 bodů a mají 35-bodový náskok před Finy, kteří by je předstihly pouze v případě zisku titulu mistrů světa.

Na třetí příčku se posunuly noví mistři světa z Ruska. V pošampionátovom žebříčku IIHF je Slovensko na 8. místě. V Minsku skončili svěřenci Vladimíra Vůjtka na 9.příčce, díky čemuž získali 960 bodů.

Za sedmi Švýcary momentálně zaostávají o 25 bodů, před devátou Lotyši mají náskok 145 bodů. Naši jdou do Ostravy

Na základě žebříčku IIHF se určuje i složení základních skupin pro světový šampionát 2015 v Praze a Ostravě. Slovensko by podle renkingu mělo hrát v A-skupině, organizátoři a Mezinárodní hokejová federace udělali změnu.

Podle současného žebříčku by totiž hrálo Slovensko ve skupině nejen se Švédskem, Kanadou, Lotyšskem, Francií, Německem a Rakouskem, ale is domácím Českem.

Organizátoři však již avizovali, že domácí tým chtějí mít v jedné skupině v Praze a slovenské mužstvo ve druhé v Ostravě, proto nastala změna, na kterou mají pořadatelé právo.Slovensko proto přesunuly do druhé skupiny namísto Švýcarska, Slováci se v ostravské skupině B utkají s Finy, Rusy, Američany, Nory, Bělorusy, Slovinci a Dány. Žebříček IIHF po MS 2014

1. Švédsko 3990 bodů, 2. Finsko 3955, 3. Rusko 3915, 4. Kanada 3850, 5. Česko 3745, 6. USA 3740, 7. Švýcarsko 3470, 8. Slovensko 3445, 9. Lotyšsko 3300, 10. Norsko 3265, 11 . Bělorusko 3170, 12. Francie 3165, 13. Německo 3125, 14. Slovinsko 3040, 15. Dánsko 3005, 16. Rakousko 2950, ​​17. Kazachstán 2910, 18. Itálie 2860, 19. Maďarsko 2560, 20. Ukrajina 2500.Online přenos

2000 Česko, SLOVENSKO, Finsko (Petrohrad)

2001 Česko, Finsko, Švédsko (Kolín / Hannover / Norimberk)