Vydělával 45 milionů, nyní má milion a věří, že ještě zazáří v NHL

BRATISLAVA. Nikdo z Kanaďanů nemá na světovém šampionátu v hokeji více bodů či gólů než on. Byl dvakrát mistrem světa, přidal tři stříbra a je také olympijským vítězem z Vancouveru. Dany Heatley zažíval skvělé roky iv NHL.

Již v první sezóně v roce 2002 zaznamenal 67 bodů a získal Calderovu trofej pro nejlepšího nováčka ligy. V září 2003 však přišel první špatný moment v jeho kariéře, kdy byl zodpovědný za autonehodu, při níž zemřel jeho spoluhráč a dobrý kamarád Dan Snyder.

S incidentem se nevěděl vypořádat a později poprosil vedení Atlanty, aby ho vyměnilo, na což zareagovali trejd do Ottawy.Obětí obchodu se stal tehdy Marián Hossa, který jen pár hodin předtím podepsal víceletou smlouvu se Senators.

Krátkodobě se týmu z hlavního města Kanady změna podařila. Heatley překonal ve dvou letech za sebou stobodovou hranici a nastřílel více než padesát branek.

V Ottawě vydržel čtyři sezóny, ale už na konci poslední se začalo mluvit o výměně. Robustní útočník se však nechtěl vzdát klauzule o trejd. Nakonec však povolil a klub z hlavního města ho poslal do San Jose. V Sharks odehrál dvě výborné sezóny, ale postupně se zhoršoval. Hossa ho jasně předčil

Porovnání kariér Heatleyho a Hossy se nejlépe hodnotí dnes.Slovák zářil a zahrál si čtyřikrát ve finále NHL, dvakrát zvedl nad hlavu Stanleyův pohár. Dodnes je jednou z nejuznávanějších osobností ligy. Směrem dopředu a dozadu je jen pár podobných hokejistů. Na druhé straně Heatley je zapomenutou hvězdou.

V dresu Minnesoty se občas propadl až do čtvrtého útoku.

Rodák z německého Freiburgu sice měl v třinácti zápasech posledního play off šest bodů, ale také dvakrát zažil, že ho trenér vůbec nezařadil do sestavy. To se mu stalo poprvé v kariéře. Přitom za poslední rok bral 7,5 milionu dolarů.

“Bylo to těžké. V Minnesotě jsem se dostal vedle talentovaných mladících na druhou kolej.Nyní chci ukázat, že mám stále na NHL, “řekl třiatřicetiletý Heatley pro nhl.com. Ze 45 milionů na milion

Šanci na vzkříšení kdysi skvělé kariéry mu nabídl ambiciózní Anaheim.

“Všem mám co dokazovat a jsem šťastný, že mě Ducks v tomto podpořily. Uvědomuji si, že mě kritizují za rychlost, která podle odborníků není taková jako v minulosti, ale znovu chci ukázat, že jsem nic z výbušnosti neztratil a vím i střílet góly, “prohlásil sebevědomě Kanaďan. V kalifornském klubu si bude muset zvyknout i na novou smlouvu. Na lukrativních 45 milionů dolarů na šest let, což byla hodnota jeho posledního kontraktu, musel rychle zapomenout.S Ducks podepsal roční smlouvu na milion dolarů.

“Minulý rok byly naším velkým problémem přesilové hry. Věříme, že nám v tomto ohledu Dany pomůže, “řekl generální manažer Ducks Bob Murray. V minulém ročníku přitom levý útočník vstřelil jen dvanáct branek. Tridsaťgólovú hranici překonal naposledy v roce 2010.

Kanaďan však věří, že tým, s nímž prohrál v roce 2008 své jediné finále NHL, bude tím, kde naváže na zdařilé roky.

“Na tu sérii nikdy nezapomenu, ale je to už minulost. Nyní chci pomoci k úspěchu Anaheimu. Chci všem dokázat, že mám stále na NHL, “dodal Heatley.